Az üvegszövet háló a homlokzati hőszigetelés nélkülözhetetlen eleme

2024.12.19 - Magyar Festék Kft.
A homlokzati hőszigetelés az utóbbi években egyre nagyobb figyelmet kapott, hiszen a növekvő energiaárak és az energiatakarékossági igények arra sarkallják a háztulajdonosokat, hogy korszerűsítsék otthonaikat. Különösen igaz ez azokra az épületekre, amelyek több évtizeddel ezelőtt épültek, hiszen ezek gyakran már nem felelnek meg a mai hőtechnikai követelményeknek.

Az üvegszövet háló - ami nélkülözhetetlen!

Az energiahatékonyság növelésének egyik kulcsfontosságú eleme a megfelelő homlokzati szigetelés. A falakon keresztül ugyanis a hő akár 35%-a is távozhat, ami nemcsak az energiafogyasztást növeli, de kényelmetlen belső hőérzetet is eredményezhet. Ahhoz azonban, hogy a szigetelés valóban hatékony legyen, nemcsak a megfelelő szigetelőanyag kiválasztása, hanem a szakszerű kivitelezés is alapvető. Ennek pedig elengedhetetlen része a megfelelő minőségű üvegszövet háló.

Gyorsmenü:

  1. Az üvegszövet háló felhelyezésének folyamata
  2. Az üvegszövet háló szerepe a szigetelésben
  3. Mire figyeljünk a háló kiválasztásakor? 
  4. Gondolkodjunk rendszerben! Hőszigetelés kalkulátor

Miért olyan fontos az üvegszövet háló használata?

Az üvegszövet háló a hőszigetelő rendszerek egyik alapvető kiegészítője, amely hozzájárul a szigetelés stabilitásához és tartósságához. Ha ezt a lépést kihagyjuk, vagy nem megfelelő minőségű anyagot használunk, az a szigetelés élettartamát jelentősen lerövidítheti. A háló segít megelőzni a vakolat és festék megrepedését, ellenállóbbá teszi a homlokzatot az időjárás viszontagságaival szemben, és biztosítja a felület egyenletességét.

További előny, hogy az üvegszövet hálóval megerősített homlokzat még az utolsó felületi rétegek (vakolat, festék) felhordása előtt is ellenálló az időjárási és mechanikai hatásokkal szemben. Ez különösen akkor előnyös, ha például ősszel végezzük a szigetelést, de a befejező munkálatokat csak tavasszal folytatnánk.

Az üvegszövet háló felhelyezésének folyamata

A homlokzati szigetelés első lépése a szigetelőlapok (polisztirol vagy kőzetgyapot) felhelyezése, amelyeket ragasztóhabarccsal és dübelekkel rögzítenek a falra. Ezután következik a lapok összecsiszolása, hogy a felület teljesen egyenletes legyen.

Az üvegszövet háló felhelyezését mindig ragasztóhabarcsba kell ágyazni. A ragasztót fogas glettvassal visszük fel a szigetelőlapokra, majd erre helyezzük rá a hálót, ügyelve arra, hogy a szálak 10 cm-es átfedéssel találkozzanak egymással. A hálót simítóval gondosan bele kell nyomni a ragasztóba, majd egy második réteg ragasztóval is átsimítjuk, hogy teljesen elfedje azt.

Az üvegszövet háló szerepe a szigetelésben

Az üvegszövet háló nemcsak az időjárási hatásokkal szemben nyújt védelmet, hanem mechanikai sérülésekkel szemben is ellenállóbbá teszi a szigetelést. Például kisebb ütődéseket, a ház falának támasztott tárgyak okozta nyomást, vagy akár háziállatok által okozott károkat is könnyebben elviseli egy hálóval megerősített homlokzat.

Az esztétikai előnyök sem elhanyagolhatók: a háló segít az egyenletes és sima felület kialakításában, amely a vakolat és a festék tökéletes alapja lehet. Egyenletes felülettel a repedezések és egyéb esztétikai hibák is elkerülhetők.

Mire figyeljünk a háló kiválasztásakor?

Nem minden üvegszövet háló alkalmas homlokzati szigeteléshez. A megfelelő háló kiválasztásakor érdemes az alábbi szempontokat figyelembe venni:

  • Kültéri használatra alkalmas legyen. A beltéri hálók nem bírják a kültéri viszontagságokat, ezért mindig kültéri felhasználásra tervezett terméket válasszunk.
  • ETAG 004 szabvány megléte. Ez az európai műszaki engedély garancia arra, hogy a háló alkalmas homlokzati szigeteléshez.
  • Minimális súly. Az ajánlott hálósűrűség legalább 145 g/m².
  • Magas szakítószilárdság. A gyenge minőségű hálók repedésekhez és hibákhoz vezethetnek.

Ezen kívül mindig számoljunk rá 10%-kal több anyagot a vásárlásnál, hiszen az átfedések és átlapolások miatt valamivel több hálóra lesz szükség, mint amekkora a szigetelendő felület.

Az üvegszövet háló technológiai előnyei

Az üvegszövet háló speciális technológiával készül, amely biztosítja a termék strapabíró, rugalmas, ugyanakkor nem nyúló tulajdonságait. Az üvegszál alapanyaga kvarchomokból készül, amelyet magas hőmérsékleten olvasztanak meg, majd ebből szálakat húznak. Ezeket a szálakat különböző felületerősítő anyagokkal vonják be, így biztosítva, hogy a háló ne csak stabil, hanem időtálló is legyen.

Gondolkodjunk rendszerben!

A hőszigetelési projektek sikeréhez kulcsfontosságú, hogy a kivitelezést rendszerben gondolkodva végezzük. Ez azt jelenti, hogy a szigetelőlapok gyártója által ajánlott kiegészítő anyagokat – például ragasztót, dübeleket, vakolatalapozót és vakolatot – használjunk. Az üvegszövet háló ennek a rendszernek az egyik eleme. Ha véletlenszerűen választunk termékeket, azzal kockáztatjuk a szigetelés hatékonyságát és tartósságát.

Kalkulátor!

 

Kalkuláljon velünk a 2025-ös évre. Számolja ki hogy mennyibe kerül a teljes rendszer az Ön házára

Összegezve a leírtakat

Az üvegszövet háló felhelyezése nemcsak egy technikai lépés a homlokzati szigetelés során, hanem a teljes rendszer sikerének záloga. A megfelelő háló használatával biztosíthatjuk, hogy otthonunk nemcsak energiatakarékos, hanem esztétikus és időtálló is lesz. Ne spóroljunk ezen a fontos kiegészítő anyagon, és mindig a rendszerhez illeszkedő, jó minőségű terméket válasszunk!

További cikkeink

Hőszigetelés és munkadíj árak 2025-ben - Teljes útmutató a költségekhez és kivitelezési árakhoz
Ebben a cikkben részletesen bemutatjuk a 2025-ös hőszigetelés árak és a munkadíj árak alakulását, megvizsgáljuk, milyen tényezők befolyásolják a teljes költséget, és tippeket adunk a költséghatékony kivitelezéshez.

Padlás és tetőtér Szigetelés

2025.05.20 - Magyar Festék Kft.
Padlás és tetőtér Szigetelés
Padlás és tetőtér szigetelése: Komplett útmutató a hőmérséklet-komfort és az energiahatékonyság növeléséhez
Revco Aura Prémium vékonyvakolat - Homlokzati vakolat kettős védelemmel
Homlokzati vakolat az algásodásnak hosszú távon ellenálló, speciális összetételű vékonyvakolat, amely tulajdonságainak köszönhetően a felületén lévő nedvességet eloszlatja, majd elősegíti annak gyors száradását.
Homlokzati hőszigetelés árak - Szigetelés költségei 2025-ben
A hőszigetelés 2025-ben is az egyik legjobb befektetés, ha energiatakarékosságra, alacsonyabb rezsire és komfortosabb otthonra vágyunk. A jól kiválasztott szigetelőanyag nemcsak a fűtésszámlát csökkenti,...
Kőzetgyapot ragasztó - A páraáteresztő szigetelés megbízható alapja
A hatékony ásványi szigetelés nem csupán a megfelelő szigetelőanyag kiválasztásán múlik - legalább ennyire fontos a jól megválasztott kőzetgyapot ragasztó is. Az ásványgyapot szigetelőlapok speciális tulajdonságai...
Miért jó választás a polisztirol szigetelés? - Hungarocell előnyei
Az EPS, vagyis a fehér polisztirol lap - közismertebb nevén hungarocell - a polisztirol szigetelés alapja, és ma a legnépszerűbb hőszigetelő választás az építőiparban. Kedvező ára, kiemelkedő hőmegtartó...